Narzędziownik zamartwiacza

Książka motywacyjna, która NAPRAWDĘ odmieni Twoje życie!

książka motywacyjna spokój ducha

0Książka motywacyjna, zastanawiasz się pewnie, która to książka? Czy o niej słyszałeś? Czy znasz jej tytuł? A może już ją czytałeś? Marszczysz brwi i intensywnie szukasz w pamięci…Nic nie przychodzi Ci do głowy? W swoim życiu czytałeś już dziesiątki poradników, każdy jeden obiecywał złote góry, ale niespecjalnie przypadły Ci one do gustu. To znaczy niektóre nawet Ci się podobały, ale były nieskuteczne. Nic nie zmieniły w Twoim życiu, nie pomogły, pozostawiając Cię z tymi samymi zmartwieniami, co zawsze. Wciąż tkwisz w nieciekawej pracy, borykasz się z brakiem pieniędzy, narzekasz na kiepskie zdrowie i samopoczucie. Przejmujesz się niesatysfakcjonującymi relacjami z ludźmi i ich opinią o Tobie. Wciąż się martwisz tak wieloma sprawami. Eh, życie jest ciężkie – wdychasz głęboko. Ale zaraz, miało być o tej cudownej książce, która odmieni Twoje życie…

 

Książka, myśl, słowo, uczucie, czyn… Wszystko razem stanowi dopiero człowieka.

(Józef Ignacy Kraszewski)

Literatura motywacyjna

Tak nazywamy książki z zakresu rozwoju osobistego, które zawierają rady i inspiracje do zmiany życia na lepsze i stworzenia nowej, doskonalszej wersji siebie. O ile większość ludzi jest mocno na bakier z czytaniem, o tyle literatura motywacyjna przeżywa w naszych czasach prawdziwy rozkwit i jest to coś po co sięgamy najchętniej. Chwytliwe tytuły obiecują nam szczęście, zdrowie, pieniądze, pewność siebie, spełnienie marzeń, realizację celów, jednym słowem są odpowiedzią na wszystkie nasze pragnienia. Zapotrzebowanie na tego typu publikacje jest wprost proporcjonalne do wzrostu (a może przerostu?) ambicji i oczekiwań współczesnego społeczeństwa. Chcemy więcej, bardziej, lepiej, mocniej, szybciej i najlepiej wszystko od zaraz, natychmiast, teraz i tu. A potem przychodzi rozczarowanie, że tak się nie dzieje. Dlaczego nie mamy tego, czego pragniemy? Czyżby autorzy poradników nas oszukali?

 

Trzy Prawdy

Książki motywacyjne, niezależnie od ich autora oraz obszaru kulturowego z którego pochodzi, opierają się na kilku fundamentalnych zasadach. Bez względu na to, po jaką książkę o tej tematyce sięgniesz, na pewno znajdą się tam uniwersalne prawdy, wyrażone w sposób bezpośredni lub pośredni.

Prawda Pierwsza

Masz już wszystko, co jest Ci potrzebne do szczęścia. Posiadasz wszelkie zasoby niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Prawda Druga

Kluczem do sukcesu jest właściwe nastawienie, przekonania, czyli właściwe myślenie. Aby osiągnąć sukces musisz zrobić odpowiedni użytek z zasobów, które są w Tobie.

Prawda Trzecia

Wszystko zależy od Ciebie. Posiadasz zasoby, możesz je wykorzystać, ale czy to zrobisz, zależy wyłącznie od Ciebie.

 

Tak wygląda, co do zasady, przesłanie książek motywacyjnych. I wszystkie są pod tym względem podobne. Czy to oznacza, że kolokwialnie rzecz ujmując, zostały napisane na jedno kopyto? Wcale nie. One wszystkie opierają się na tym samym, czyli na prawdzie i nie może być inaczej, bo prawda jest przecież tylko jedna. Różnią się jednak argumentami, sposobami ukazania tej prawdy czytelnikowi. Jednym słowem piszą o tym samym, ale w inny sposób.

 

A więc jaka to książka motywacyjna?

Każda…

pod jednym warunkiem:

Musisz ją potraktować poważnie, przyłożyć się do niej, a rady w niej zawarte wykorzystać w praktyce, przećwiczyć, zastosować w realnym życiu. Samo przeczytanie nie wystarczy. Jeśli chcesz zmienić swoje myślenie, musisz się tego nauczyć z książki-podręcznika, pod warunkiem, że go gruntownie przestudiujesz, a zdobytą wiedzę wykorzystasz w praktyce. Jeśli masz poważne oczekiwania, potraktuj ją poważnie.

Uwaga, nie pomijaj ćwiczeń w niej zawartych. Wiele książek je zawiera i są one integralną częścią całości. Większość ludzi ich nie wykonuje, myśląc, że nie są one istotne i dlatego ta sama większość nie osiąga sukcesów.

 

Wiedza z zakresu rozwoju osobistego znajduje swoją wartość tylko i wyłącznie przez zastosowanie!

Ty musisz zrobić z niej użytek i wprowadzić ją w życie. Tutaj nie dzieje się żadna magia. Poznajesz zasady, uczysz się ich, a następnie je wdrażasz. I wtedy realnie zmienia się Twoje życie. To logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy.

Pamiętasz jeszcze podręczniki szkolne czy akademickie? Czy czytałeś je sobie na luzie przez 3 dni z przymrużeniem oka? Czy solidnie uczyłeś się z nich przez kilka tygodni, aby na końcu zdać egzamin z danego przedmiotu ?

Książki motywacyjne czy poradniki to specyficzny rodzaj literatury. I nie jest to beletrystyka, którą tylko umilasz sobie długie jesienne wieczory. Stanowią doskonały, pełen konkretów materiał do nauki szczęśliwego życia. I jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, powinieneś wybrać jedną książkę motywacyjną i uczyć się z niej jak z podręcznika.

 

Jak to zrobić?

  1. Przeczytaj kilka książek motywacyjnych, a potem wybierz najlepszą z nich, jako swój podręcznik. Tą, która najbardziej do Ciebie przemawia, której siła argumentacji trafia do Ciebie i Cię przekonuje. Ponieważ autorami podręczników powinni być specjaliści z danej dziedziny, wybierz jednego z głównych przedstawicieli rozwoju osobistego.
  2. Jeśli któraś książka motywacyjna szczególnie Cię zachwyci już w trakcie czytania, i myślisz, że sprawdziłaby się jako podręcznik, nie „połykaj” jej od razu. Daj sobie czas. Zatrzymaj się. Przeczytaj jeszcze raz dany rozdział, wróć do początku, a kolejne rozdziały zostaw na później jako „niespodziankę”. Ucz się z niej sukcesywnie. Podręczniki mają to do siebie, że nie czytamy ich od razu od deski do deski. Przerabiamy sukcesywnie lekcja po lekcji, odkrywamy rozdział po rozdziale.
  3. Podziel i przyporządkuj fragmenty książki do bloków czasowych, np. wybrana przez Ciebie książka ma 5 rozdziałów. Na każdy rozdział przeznacz tydzień, co daje 5 tygodni plus dodatkowo tydzień na powtórzenie materiału. Każdego dnia przeznacz na naukę wybranego rozdziału określoną ilość czasu np. 20-30 minut.
  4. Czytaj, kontempluj, studiuj, podkreślaj, zakreślaj, skup się, skoncentruj się, staraj się zrozumieć, powtarzaj, wykonuj ćwiczenia, wypisuj ciekawe cytaty, ucz się ich na pamięć, notuj swoje spostrzeżenia. Poświęć tą książkę w sensie fizycznym. Nie oszczędzaj jej, używaj kolorowych zakreślaczy, podkreślaj, rysuj, maluj, zaznaczaj ulubione fragmenty, zawieraj tekst w tabele, ramki, notuj na marginesie. Ona ma być tylko dla Ciebie, abyś mógł do niej wracać w dowolnym momencie.
  5. Poprzez pilną, staranną i konsekwentną naukę oraz częste powtarzanie tych samych fragmentów zalejesz swoją podświadomość strumieniem konstruktywnych treści. Siłą rzeczy przełoży się to na zmianę myślenia, a w konsekwencji zmianę w działaniu.
  6. Wyobraź sobie, że przy użyciu tego podręcznika, uczysz się nowego przedmiotu, jakim jest WŁAŚCIWE MYŚLENIE i masz z niego zdać egzamin.

A więc, teraz otwórz swój podręcznik motywacyjny na pierwszej stronie, wyjmij kolorowe markery, ołówek, długopis, zeszyt do notowania i bierz się do nauki. Przed Tobą najważniejszy egzamin w życiu – PRAKTYCZNY EGZAMIN ZE SZCZĘŚCIA.

Zobacz też…

Warto przeczytać…

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki w komentarzach
0 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwujący
 
Najczęściej reagowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autora
Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Zobacz koniecznie… […]

trackback

[…] wpisie Książka motywacyjna, która naprawdę odmieni Twoje życie znajdziesz więcej praktycznych wskazówek jak korzystać z tego typu literatury, aby uzyskać […]