Narzędziownik zamartwiacza

Czarna teczka na czarną godzinę

Martwię się że stracę pracę

Jeśli się obawiasz, czy wkrótce nie dostaniesz do podpisania jednego z najbardziej znienawidzonych dokumentów w pracowniczym świecie jakim jest wypowiedzenie umowy o pracę, ten wpis jest dla Ciebie. Poznasz w nim unikalne narzędzie czarną teczkę na czarną godzinę, które da Ci względne poczucie bezpieczeństwa i kontroli w tej niewątpliwie trudnej i stresującej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujesz.

 

W  poprzednim tygodniu poznałeś sposób na stworzenie poduszki finansowej,  której celem było zminimalizowanie poczucia lęku i ewentualnych konsekwencji w przypadku utraty zatrudnienia. O ile gromadzenie oszczędności jest metodą, której zalety są powszechnie znane i wychwalane, o tyle czarna teczka na czarną godzinę jest rozwiązaniem zupełnie nowatorskim, ale mającym na celu uzyskanie podobnego efektu. Najważniejsze jest ukrócenie zamartwiania się, przywrócenie poczucia kontroli i wzbudzenie nadziei.

 

Umiarkowana zapobiegliwość to złoty środek na nadmiar zmartwień.

 

Co to jest czarna teczka na czarną godzinę?

To zbiór użytecznych, wspierających i motywujących treści, które gromadzisz  na wypadek ewentualnej utraty pracy. Przygotowanie czarnej teczki na czarną godzinę powinno Ci pomóc zmniejszyć napięcie i martwienie się, bo pozwoli Ci przygotować się na najgorsze. Nawet jeśli Cię zwolnią, Ty będziesz miał gotowe wspierające narzędzie, które pomoże Ci wziąć się w garść. Teczka koloru czarnego symbolizuje czarną godzinę, czyli moment kryzysowy. Jeśli czarny Ci nie odpowiada, możesz wybrać inny kolor: zielony – kolor nadziei, czerwony – kolor zapału i energii, niebieski – kolor spokoju i komunikacji.

 

Jak długo trwa przygotowanie czarnej teczki?

Powinieneś przeznaczyć na nią około tygodnia, przy czym nie oznacza to, że masz poświęcać na to całe dnie. Najwięcej czasu zajmie Ci stworzenie nowego cv (1-2 dni). Wszystko zależy od tego, czy będziesz je tylko aktualizował czy tworzył od podstaw. Reszta elementów nie powinna Ci zająć więcej niż godzinę dziennie.

Ważne jest, żeby każdego dnia przez pewien czas pracować nad stworzeniem kolejnego elementu, zamiast robić wszystko naraz. Przygotowywanie czarnej teczki to zajęcie, które wymaga refleksji i kreatywności, a co za tym idzie powinno być rozciągnięte w czasie. Im bardziej się przyłożysz, tym bardziej wspierające narzędzie stworzysz. Tydzień to optymalny czas, aby tego dokonać.

 

Dzień 1 – Przygotuj nowe cv

Bardzo ważne jest, abyś zrobił to teraz, kiedy jeszcze masz pracę. Dlaczego? Nie ma nic gorszego niż pisanie CV w najtrudniejszym i najmniej sprzyjającym do tego momencie, jakim jest okres po zwolnieniu z pracy. CV ma stanowić Twoją wizytówkę, która ma tchnąć pewnością siebie i profesjonalizmem.

Tworzenie treści, które wymagają wykrzesania z siebie sporych pokładów motywacji i kreatywności, jest bardzo trudne po zwolnieniu z pracy. Osoba zwolniona czuje się wtedy zazwyczaj bezwartościowa, przytłoczona, pozbawiona nadziei i energii. Jaką wizytówkę jest w stanie sobie wystawić będąc w podobnym położeniu? Prawdopodobnie nie chce jej się nawet wstać z łóżka, a co dopiero robić coś tak kreatywnego jak pisanie CV? W związku z tym, odkłada moment przygotowania nowego CV przez wiele dni, co jednocześnie odracza dzień, w którym zacznie szukać nowej pracy. Dlatego należy zadbać o to odpowiednio wcześniej i przygotować profesjonalne, solidne, a przede wszystkim aktualne CV.

 

Dzień 2 – Zastanów się, co chciałbyś naprawdę robić?

Martwisz się że stracisz pracę. Zrób listę wszystkich firm, w których chciałbyś się zatrudnić, bez czekania na ich ofertę w serwisach ogłoszeniowych. Przestudiuj ich profile, sprawdź jaka jest misja firmy etc. Wypisz te miejsca, które wydają Ci się atrakcyjne, w których naprawdę chciałbyś być zatrudniony i zanotuj dlaczego. Pomijając fakt, że dobrze płacą.

Co jeszcze Cię pociąga w danej pracy? Napisz kilka zdań od serca, dlaczego akurat tam? Bo lubisz jak coś się dzieje, lubisz dreszczyk emocji i nieprzewidywalność, czy wręcz przeciwnie, firma sprawia wrażenie stabilnej i uporządkowanej, a Ty właśnie tego szukasz. Może marzysz o pracy w międzynarodowym środowisku i chcesz na co dzień używać języków obcych etc. Kryteriów jest wiele, to Ty je tworzysz i według nich poszukujesz idealnej firmy.

Nie stawiaj sobie żadnych ograniczeń typu : nie, tam mnie na pewno nie przyjmą. Nie myśl o tym czy Cię przyjmą czy nie, tylko czy i dlaczego chciałbyś pracować akurat tam. Chodzi o obudzenie w Tobie prawdziwych pragnień i motywacji. Jeśli będziesz przekonany, że właśnie dla tej firmy chcesz pracować, łatwiej przekonasz o tym jej szefów. Na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat-żebrak o dominującej postawie potrzebuję-jakiejkolwiek- pracy-bo-właśnie-mnie-zwolnili, nie jest atrakcyjny.

 

Dzień 3 – Czego nie znosisz w swojej obecnej pracy?

Zrób listę rzeczy, które Cię najbardziej męczą, denerwują, stresują. Jakie osoby mają na Ciebie najbardziej negatywny wpływ? Wylej na papierze całą swoją frustrację, złość i gorycz. Wyobraź sobie, że znajoma osoba chciałaby się zatrudnić w Twojej firmie na podobnym stanowisku, co Ty i pyta Cię o panujące w niej warunki, atmosferę, współpracowników. Co byś jej powiedział? Zapisz dokładną datę stworzenia listy.

 

Dzień 4 – Zrób listę rzeczy, które byś zrobił, gdybyś nie pracował

Co byś robił, gdybyś nie musiał jechać do pracy i spędzać całego tego pięknego dnia w budynku. Wszystkie te rzeczy wypisz. Mogą to być sprawy banalne jak spacer po lesie, pójście do kina, zakupy, poczytanie książki w parku w samo południe, jazda na rowerze, wizyta u krewnej, na którą nigdy nie miałeś czasu (ale uwaga, musi to być pozytywna osoba, która nie załamie rąk na wieść o Twoim ewentualnym zwolnieniu z pracy i nie będzie Cię dodatkowo dołować), spać do południa, cały dzień oglądać ulubione seriale, iść na basen, lodowisko, na rolki do parku etc.

 

Dzień 5 – Przygotuj motywacyjny mix:

Banalny pomysł, ale warto mieć pod ręką awaryjny zbiór pozytywnych treści.

  • Zrób listę 10 komedii, pozytywnych filmów, które będą Twoim ratunkiem na wypadek siedzenia w domu i dołowania się.
  • Wypisz 10 motywujących cytatów dotyczących osiągania celów.
  • Wypisz 10 swoich zalet, mocnych stron, atutów, sukcesów.

 

Dzień 6 – Dodaj coś od siebie

Zastanów się, jakie jeszcze inne narzędzie możesz dodać, aby dopełnić czarną teczkę. Wyobraź sobie, co jeszcze najbardziej podniosło by Cię na duchu w kryzysowym momencie? Coś “Twojego”, personalnego, wyjątkowego, co z całą pewnością by zadziałało?

Teraz weź czarną teczkę i włóż do niej wszystkie powyższe wydrukowane materiały. Niech czekają na czarną godzinę.

 

Co daje Ci czarna teczka?

Poczucie kontroli i względnego bezpieczeństwa. Jeśli rzeczywiście Cię zwolnią, będziesz miał bardzo wiele wspierających i konkretnych treści, żeby się pozbierać. Jeśli upłynie dłuższy czas od momentu jej stworzenia do momentu jej użycia, możesz być mile zaskoczony zawartością, bo w między czasie zapomnisz, co do niej włożyłeś.

 

1.Będziesz miał gotowe CV. W przypadku zwolnienia wystarczy wpisać tylko datę zakończenia Twojej dotychczasowej pracy i dokument będzie gotowy do druku i wysłania. Bezcenne w momencie niemocy.

2. Ponieważ dużo wcześniej stworzyłeś listę potencjalnych miejsc pracy, wystarczy teraz gotowe CV wysłać w te miejsca. Wiesz gdzie wysłać CV i wiesz dlaczego akurat tam. Ponadto wysłanie nawet kilku CV da Ci poczucie, że zacząłeś działać.

3. Przeczytaj sobie, czego nienawidziłeś w poprzedniej pracy. Dobra wiadomość jest taka, że już nigdy więcej nie będziesz miał z tym do czynienia i nigdy więcej nie będziesz musiał stykać się z pewnymi osobami. To klasyczny przykład wyciągania pozytywów z negatywów.

4. Zamiast siedzieć w domu i się dołować, martwić się, że stracisz pracę do czego oczywiście masz prawo przez krótki czas, lista przyjemnych rzeczy do zrobienia, na pewno pozwoli Ci stanąć na nogi. Zrób przynajmniej 3 rzeczy z tej listy. Nawet jeśli bardzo Ci się nie chce, zmuś się. Przecież zawsze o tym marzyłeś, tylko nie miałeś czasu. Przypomnij sobie, co chciałeś robić, gdybyś nie musiał pracować. Ten dzień właśnie nadszedł i możesz go spędzić tak, jak chcesz.

 

Dodatkowe wskazówki:

  1. Jeśli jesteś w trakcie tworzenia poduszki finansowej, aby wzmocnić chęć oszczędzania, każdego ostatniego dnia miesiąca zapisuj stan swojego konta oszczędnościowego i wkładaj do czarnej teczki.
  2. Pamiętaj o tym, aby wszystkie elementy czarnej teczki były wykonane estetycznie i starannie. Zwróć uwagę na język, użyj ładnej czcionki, kolorów, zakreślaczy etc.
  3. Czarną teczkę możesz komponować w dowolny sposób, dokładając różne inne motywujące treści.

Zdradzę Ci pewien sekret…Ja też miałam kiedyś przygotowaną czarną teczkę na czarną godzinę. I wiesz co? Nigdy nie musiałam jej użyć…

 

Lęk przed utratą pracy. Jak go pokonać?

Jestem też tutaj…

 

 

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Wątki w komentarzach
0 Odpowiedzi na wątek
0 Obserwujący
 
Najczęściej reagowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autora
Karola Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Zobacz też…. […]

trackback

[…] Tymczasem zapraszam do przeczytania trzeciej i ostatniej części wpisu „Martwię się, że stracę pracę”. Będzie dotyczyć ciekawego narzędzia jakim jest czarna teczka na czarną godzinę. […]

trackback

[…] Przeczytaj też…. […]

Karola
Gość
Karola

Świetny pomysł! Nigdy nie myślałam o stworzeniu takiej teczki, a faktycznie teraz też boję się o pracę. Dzisiaj po południu biorę się za robotę. Już czuję, że mi to pomoże.